Kiedy myślimy o Finlandii, zazwyczaj wyobrażamy sobie nieskończone lasy, krystalicznie czyste jeziora, zorze polarne. Ale, przyznajmy szczerze, zamki? Nie tak często. A jednak – w Finlandii kryją się fascynujące fortyfikacje, które opowiadają historię kraju przez pryzmat bitew, oblężeń i… sauny. Tak, to Finlandia, więc spodziewajcie się niespodziewanego! Jak to mówią, w Finlandii wszystko jest możliwe, nawet średniowieczny zamek pełen historii i aromatu dymiącej sauny.
- Zamek w Turku (Turun linna)
- Zamek Olavinlinna – strażnik jeziora Saimaa
- Twierdza Suomenlinna – forteca na wyspach
- Zamek Häme (Hämeen linna) – spokój i historia w sercu Finlandii
- Fińskie fortyfikacje – dla miłośników historii i… survivalu?
- Więcej niż tylko zamki – praktyczne wskazówki
- Humorystyczne podsumowanie
Zamek w Turku (Turun linna)
Zaczynamy od jednego z najstarszych i największych zamków w Finlandii – Turun linna. Zamek w Turku został zbudowany w XIII wieku i jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Odwiedzając to miejsce, możesz zwiedzać nie tylko sale zamkowe, ale również zobaczyć, jak wyglądała średniowieczna fińska arystokracja. A to wszystko z odrobiną fantazji, bo jak można inaczej wyobrazić sobie tamte czasy?
- Cena biletu: dorośli 12 EUR, dzieci 5 EUR
- Adres: Linnankatu 80, Turku
- Godziny otwarcia: 10:00-18:00
Kto by pomyślał, że wśród tych grubych murów można znaleźć kolekcję starodawnych saun? Tak, fińska historia nigdy nie jest nudna! Wyobraź sobie rycerzy relaksujących się po bitwie – no dobrze, może trochę przesadzam, ale nie zaszkodzi pomarzyć.
Zamek Olavinlinna – strażnik jeziora Saimaa
Położony na wyspie zamek Olavinlinna to prawdziwy klejnot Finlandii. Zamek, zbudowany w 1475 roku, miał chronić wschodnie granice kraju przed atakami Rosjan. Dziś słynie przede wszystkim z festiwalu operowego, który co roku przyciąga miłośników sztuki z całego świata. I nie ma się co dziwić – kto nie chciałby posłuchać opery w zamku, gdzie duchy przeszłości zdają się nucić razem z artystami?
- Cena biletu: dorośli 10 EUR, dzieci 4 EUR
- Adres: Olavinlinna, 57130 Savonlinna
- Godziny otwarcia: 11:00-16:00
Nie ma nic bardziej fińskiego niż widok majestatycznego zamku otoczonego przez spokojne wody jeziora Saimaa, zwłaszcza w chłodny wieczór, kiedy światło księżyca tańczy na falach. Trochę magicznie, trochę strasznie – jak w bajce, której zakończenie wciąż pozostaje tajemnicą.
Twierdza Suomenlinna – forteca na wyspach
Suomenlinna to unikatowa twierdza morska położona na archipelagu, niedaleko Helsinek. Zbudowana przez Szwedów w XVIII wieku, była nazywana „Gibraltarem Północy”. To miejsce idealne na spacer – można tu dotrzeć promem z Helsinek, który kosztuje zaledwie 3 EUR w jedną stronę.
- Cena biletu: Wstęp wolny, opłata za prom 3 EUR
- Adres: Suomenlinna C 74, Helsinki
- Godziny otwarcia: 24/7 (promy kursują zgodnie z harmonogramem)
- Porada: Nie zapomnij wziąć ze sobą pikniku! Forteca pełna jest uroczych zakątków, gdzie można rozłożyć kocyk i delektować się widokiem morza. I nie, to nie jest nierealistyczne marzenie – Finowie naprawdę to robią! Bo kto powiedział, że w starych murach nie można poczuć się jak na rodzinnej wycieczce?
Zamek Häme (Hämeen linna) – spokój i historia w sercu Finlandii
Hämeen linna, położony nad jeziorem Vanajavesi, to przykład pięknie zachowanej architektury średniowiecznej. Zamek jest otoczony parkiem, idealnym do spacerów, a sama twierdza oferuje interesujące wystawy, które przybliżają historię Finlandii.
- Cena biletu: dorośli 10 EUR, dzieci 5 EUR
- Adres: Kustaa III katu 6, Hämeenlinna
- Godziny otwarcia: 10:00-17:00
- Fun fact: Czy wiesz, że w tym zamku prawdopodobnie nigdy nie używano systemu kanalizacyjnego? Tak, życie w średniowieczu miało swoje minusy. 😉 Można się śmiać, ale taka była rzeczywistość – romantyzm zamków kończył się tam, gdzie zaczynała się potrzeba korzystania z… natury.
Fińskie fortyfikacje – dla miłośników historii i… survivalu?
Jeśli zamki to za mało, Finlandia oferuje również mniej znane, ale równie fascynujące fortyfikacje, jak np. bunkry z okresu II wojny światowej na linii Salpa. To ogromne przedsięwzięcie budowlane miało chronić Finlandię przed atakiem ze strony ZSRR i do dziś budzi podziw swoimi rozmiarami.
- Cena biletu: Wstęp wolny
- Adres: Linia Salpa, odcinki dostępne w rejonach wschodniej Finlandii
- Porada: Dobrze zaopatrz się w mapę i prowiant. Spacer po tej linii to nie przelewki, a kto wie, może znajdziesz jakieś ukryte wejście do bunkra? I wtedy będziesz mógł poczuć się jak bohater filmu przygodowego – tylko bez muzyki w tle i z butami pełnymi błota.
Więcej niż tylko zamki – praktyczne wskazówki
Planujesz wycieczkę po fińskich zamkach? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci uczynić podróż niezapomnianą!
- Transport: Większość zamków jest dostępna za pomocą transportu publicznego, ale najlepszym wyborem może być wynajęcie samochodu, co da ci większą elastyczność. Wyobraź sobie, że jedziesz przez fińskie lasy, mijając jeziora, i nagle – bach! – przed tobą wyrasta średniowieczny zamek. Takie rzeczy tylko w Finlandii!
- Kiedy odwiedzać?: Najlepszym czasem na zwiedzanie jest lato, kiedy zamki otwierają swoje drzwi dla turystów, a pogoda jest najprzyjemniejsza. Jednak zimą możesz doświadczyć zupełnie innej atmosfery – wyobraź sobie ośnieżone wieże i mgłę unoszącą się nad fosą! Jakbyś wszedł do zaczarowanego świata, gdzie każda ściana skrywa tajemnicę.
- Co zabrać?: Nie zapomnij o wygodnym obuwiu, ciepłej kurtce (także latem – pogoda w Finlandii jest kapryśna) oraz o aparacie fotograficznym, bo widoki będą magiczne! Niech twoje zdjęcia będą dowodem na to, że czasem historia ożywa na naszych oczach.
Humorystyczne podsumowanie
Finlandia to kraj kontrastów – z jednej strony spokój i natura, z drugiej historia pełna bitew i fortyfikacji. Czy zamki i twierdze to tylko miejsca z kamienia i historii? Absolutnie nie! Wystarczy jeden spacer po Suomenlinnie, by przekonać się, że w Finlandii nawet średniowieczne mury mają w sobie coś… żywego. Może to ta wszechobecna sauna, a może po prostu fińska dusza, która przetrwa wszystko, nawet oblężenie. 😉 No i nie zapominajmy o tym, że każdy zamek skrywa swoje tajemnice, a ich odkrywanie to największa frajda!
Bibliografia
Visit Finland. “Fińskie zamki i fortyfikacje.” Dostępne na: https://www.visitfinland.com/fińskie-zamkiSuomenlinna Official Website. “Historia i zwiedzanie twierdzy Suomenlinna.” Dostępne na: https://www.suomenlinna.fi
Turku Castle Official Site. “Turun linna – informacje dla zwiedzających.” Dostępne na: https://www.turku.fi/turunlinna