Mosty Wrocławia – najważniejsze przeprawy, historia i ciekawostki

Most Grunwaldzki we Wrocławiu w stylu tilt-shift, widok z bliska, jesienny krajobraz nad Odrą
Wro TU!
Wro TU!
Ask Question
Wrocław nie bez powodu nazywany jest „miastem mostów”. Przez miasto przepływa Odra i jej liczne ramiona, kanały i odnóża, które tworzą unikalną sieć wodną. To wymusiło budowę setek mostów i kładek – zarówno tych zabytkowych, jak i nowoczesnych, łączących dzielnice, historię i architekturę. Oto 12 najważniejszych mostów Wrocławia, które warto znać i zobaczyć.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu – historia, architektura i ciekawostki

Wro TU!
Most Grunwaldzki to najbardziej rozpoznawalna przeprawa w mieście, łącząca centrum z osiedlem Plac Grunwaldzki. Zbudowany w latach 1908–1910 jako most wiszący o stalowej konstrukcji, do dziś stanowi kluczowy element komunikacyjny i architektoniczną wizytówkę miasta. Waży ponad 2 300 ton i był jednym z najnowocześniejszych mostów swego czasu.

Most Rędziński – najwyższy i najdłuższy most Wrocławia

Wro TU!
Most Rędziński to współczesna perła inżynierii – najdłuższy i najwyższy most w mieście, będący częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Oddany do użytku w 2011 roku, ma 612 metrów długości i 122 metry wysokości pylonu. Przeprawa typu wantowego, zaprojektowana przez Zbigniewa Maćkowa, zdobyła wiele nagród architektonicznych.

Most Piaskowy – najstarszy zachowany most Wrocławia

Wro TU!
Most Piaskowy to najstarszy istniejący most we Wrocławiu, pochodzący z końca XIII wieku, choć obecna stalowa konstrukcja powstała w 1861 roku. Łączy Wyspę Piaskową z ulicą Grodzką i jest nie tylko ważnym elementem komunikacyjnym, ale też cennym zabytkiem. Ma charakterystyczny czerwony kolor i jest przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego i tramwajowego.

Most Tumski – romantyczny most zakochanych we Wrocławiu

Wro TU!
Most Tumski to znany most pieszy łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową, pełen symbolicznych kłódek zakochanych. Pierwotnie zbudowany w 1889 roku jako most żelazny, dziś stanowi jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. Po zmroku oświetlają go stylizowane latarnie gazowe zapalane ręcznie.

Most Milenijny – nowoczesna przeprawa przez Odrę

Wro TU!
Most Milenijny to jedno z największych przedsięwzięć drogowych Wrocławia z początku XXI wieku, otwarte w 2004 roku. Łączy Popowice z Kozanowem i Maślicami, ma długość 923 m i stanowi istotny element komunikacyjny zachodniej części miasta. Wyróżnia się solidną konstrukcją typu wantowego.

Most Trzebnicki – ważna przeprawa północnego Wrocławia

Wro TU!
Most Trzebnicki łączy Śródmieście z osiedlem Karłowice i umożliwia szybki dojazd do centrum od północy. Pierwsza wersja powstała w 1916 roku, a obecna pochodzi z 1975 roku. W 2013 roku przeszedł remont konstrukcji i wymianę nawierzchni, co poprawiło jego funkcjonalność.

Most Warszawski we Wrocławiu – komunikacyjny gigant

Wro TU!
Most Warszawski to jedna z głównych arterii łączących centrum z wschodnią częścią miasta, o długości 157 metrów. Istniejąca konstrukcja pochodzi z 1995 roku i składa się z dwóch równoległych mostów. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące samochodów i tramwajów.

Most Zwierzyniecki – zabytkowa stalowa konstrukcja z 1897 roku

Wro TU!
Most Zwierzyniecki łączy centrum z osiedlem Biskupin, prowadząc m.in. w stronę Hali Stulecia i ZOO. Charakterystyczny dla epoki secesji, wykonany z nitowanej stali, zachował swój oryginalny wygląd do dziś. Jego filary wykonano z granitu, a konstrukcja ma długość 62 m.

Most Pomorski – strategiczne połączenie dla transportu publicznego

Wro TU!
Mosty Pomorskie to właściwie zespół trzech mostów – południowego, północnego i środkowego – tworzących kluczowe połączenie przez Odrę. Znajdują się w samym centrum i są wykorzystywane przez samochody, tramwaje i pieszych. Ostatni kompleksowy remont zakończono w 2023 roku.

Most Osobowicki – połączenie centrum z północnymi dzielnicami

Wro TU!
Most Osobowicki to podwójna przeprawa przez Odrę, prowadząca na Osobowice i dalej do Psiego Pola. Powstał w 1917 roku, a jego obecna konstrukcja została zmodernizowana po wojnie. Przez most biegną ważne trasy autobusowe i samochodowe.

Most Sikorskiego – industrialny charakter i centralne położenie

Wro TU!
Most Sikorskiego to jeden z bardziej charakterystycznych mostów o stalowej, nitowanej konstrukcji z końca XIX wieku. Znajduje się w pobliżu Rynku, łączy ulice Grodzką i Podwale. Zachował oryginalny wygląd i często pojawia się na zdjęciach turystycznych z panoramą Odry.

Most Bartoszowicki – najdalej na wschód położony most Wrocławia

Wro TU!
Most Bartoszowicki prowadzi przez Kanał Bartoszowicki i umożliwia dojazd do Sępolna i Biskupina. Choć mniej znany turystom, jest istotny komunikacyjnie i ciekawy z inżynierskiego punktu widzenia. Znajduje się przy wschodnim krańcu miasta, blisko śluzy i jazów.

🧠 Ciekawostki o mostach Wrocławia

  • 🌉 We Wrocławiu znajduje się ponad 130 mostów i kładek – według danych miejskich z 2024 roku, Wrocław zajmuje pod tym względem drugie miejsce w Europie po Amsterdamie.
  • 🟥 Most Piaskowy to najstarszy istniejący most w mieście – pierwsza drewniana przeprawa powstała w XIII wieku, a obecna stalowa konstrukcja pochodzi z 1861 roku.
  • ❤️ Most Tumski znany jest jako „most zakochanych” – tysiące par zawiesza na nim kłódki miłości, choć od 2019 roku są one regularnie usuwane z powodu ryzyka przeciążenia.
  • 🚶 Most Tumski ma oryginalne latarnie gazowe – zapalane są codziennie ręcznie przez latarnika zatrudnionego przez miasto.
  • 🧱 Mosty Pomorskie powstały na miejscu dawnego mostu łyżwowego – czyli przeprawy pływającej z tratw połączonych łańcuchami, stosowanej do XIX wieku.
  • 🧱Filary Mostu Zwierzynieckiego wykonano z granitu z kamieniołomu Strzegom – materiał ten był często używany we Wrocławiu w czasach niemieckich.
  • 🏗️ Most Rędziński to najwyższy most w Polsce – jego pylon ma aż 122 metry wysokości i jest widoczny z wielu punktów miasta.
  • 💥 W 1945 roku niemal wszystkie mosty Wrocławia zostały zniszczone – wyjątkiem był m.in. Most Zwierzyniecki, który przetrwał bez większych uszkodzeń.
  • ⚙️ Most Grunwaldzki jest mostem wiszącym – opartym na dwóch masywnych pylonach z piaskowca, z zawieszoną stalową konstrukcją jezdni.
  • 🎞️ Mosty Wrocławia pojawiały się w filmach – m.in. Most Tumski występuje w „Mostach Wrocławia” (2021) – miejskim projekcie dokumentalnym.
  • 🚃 Po większości głównych mostów kursują tramwaje – np. przez Most Piaskowy, Pomorski, Trzebnicki, Grunwaldzki i Warszawski.
  • 🏆 Most Rędziński zdobył nagrodę European Steel Design Award 2011 – jako przykład nowoczesnej inżynierii mostowej.
  • 🏛️ Niektóre mosty mają status zabytków – np. Most Zwierzyniecki i Tumski są wpisane do rejestru zabytków Dolnego Śląska.
  • 🌁 Wrocław ma również mosty ukryte – niektóre małe mosty techniczne i kładki znajdują się na terenie niedostępnym dla pieszych (np. przy jazach i elektrowniach wodnych).
  • 🧑‍🔧 W 2023 roku zakończono gruntowną modernizację Mostów Pomorskich – wymieniono całkowicie konstrukcje środkową i południową, przywracając historyczne detale.
Ile jest mostów we Wrocławiu w 2025 roku?
Jaki jest najstarszy most we Wrocławiu?
Czy Most Tumski nadal ma kłódki zakochanych?
Który most we Wrocławiu jest najczęściej fotografowany?
Czy przez Most Grunwaldzki jeżdżą tramwaje?
Jakie mosty Wrocławia warto zobaczyć wieczorem?
Który most jest najnowszy we Wrocławiu?
Czy można zwiedzać mosty Wrocławia w formie trasy?
Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Mosty Wrocławia – najważniejsze przeprawy, historia i ciekawostki
Nadmorski krajobraz z niemiecką flagą na pierwszym planie, fale Morza Północnego uderzają o brzeg, dramatyczne niebo w stylu serialu Sherlock z Cumberbatchem
Wakacje nad morzem w Niemczech 2025 – plaże, noclegi, atrakcje