Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – Lokalizacja i Symbolika

Szklana rzeźba z Pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu – figura żołnierza za szkłem

W samym sercu Wrocławia, gdzie ulice Gliniana, Borowska i Dyrekcyjna przecinają się jak ścieżki historii, 8 maja 2024 roku odsłonięto Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. To nie tylko monument – to hołd dla tych, którzy walczyli o wolność Polski, poświęcając wszystko. Żołnierze Niezłomni, przez lata nazywani Wyklętymi, symbolizują nieustępliwość ducha i miłość do ojczyzny.

Lokalizacja pomnika: Adres i dojazd

Pomnik znajduje się w wyjątkowym miejscu – na skwerze, gdzie spotykają się trzy ruchliwe ulice. Możesz dotrzeć tam tramwajami lub autobusami, które zatrzymują się w pobliżu, np. na przystankach przy ul. Borowskiej. Dla zmotoryzowanych polecamy skorzystanie z parkingów w galerii handlowej Wroclavia.

Pro Tip:
Najlepiej odwiedzić pomnik wieczorem – światło o zachodzie słońca pięknie podkreśla szklane rzeźby.

Projekt i twórcy

Twórcami tej niezwykłej instalacji są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie ze studia Archiglass. Konkurs na projekt pomnika wygrał właśnie ich koncept: dziewięć postaci uwięzionych w szklanych blokach, każda w innym kierunku, co metaforycznie ukazuje różnorodność losów bohaterów.

Szklane bryły to więcej niż materiał – to symbol. Przejrzystość szkła przypomina o ulotności życia, ale i o nadziei, która nigdy nie gaśnie.

Ciekawostka:
Urbanowiczowie znani są z pracy z materiałami szklanymi, a ich dzieła można zobaczyć nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Symbolika pomnika: co mówi do nas sztuka?

Każda z postaci reprezentuje inny aspekt walki: od determinacji po tęsknotę za wolnością. Żołnierze w szklanych blokach zdają się być zawieszeni między przeszłością a teraźniejszością, przypominając, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

„Każdy kierunek, w który zwrócone są figury, symbolizuje różne drogi, jakimi podążali ci ludzie. Jednak ich celem zawsze była wolna Polska” – podkreśla Tomasz Urbanowicz.

Proces powstawania: długa droga do realizacji

Idea postawienia pomnika Żołnierzom Niezłomnym narodziła się już w 2010 roku. Jednak dopiero współpraca lokalnych władz, środowisk artystycznych i społeczności pozwoliła na realizację projektu w 2024 roku.

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbyło się w dzień symboliczny – 8 maja, przypominający zakończenie II wojny światowej.

Uroczystości i wydarzenia przy pomniku

Podczas otwarcia skwer wypełniły setki mieszkańców. Patriotyczne pieśni, przemówienia oraz chwile ciszy podkreślały wagę tego miejsca.

Co dalej?
Pomnik stanie się areną dla wydarzeń edukacyjnych, takich jak lekcje historii czy spotkania międzypokoleniowe. Każdego roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, planowane są specjalne uroczystości.

Znaczenie pomnika dla Wrocławia

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych szybko wpisał się w krajobraz miasta. Jest nie tylko miejscem pamięci, ale i atrakcją turystyczną, która przyciąga odwiedzających z całego kraju.

Dla mieszkańców:
To przypomnienie, że wolność, którą dziś cieszymy się, była okupiona wielkim poświęceniem.

Dla turystów:
Wizyta przy pomniku to okazja do zrozumienia historii Polski w wyjątkowy, artystyczny sposób.

Praktyczne informacje dla odwiedzających

  • Lokalizacja: Skrzyżowanie ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej.
  • Dostępność: Pomnik można odwiedzać przez całą dobę, wstęp wolny.
  • Najlepszy czas na wizytę: Wieczorem, kiedy szklane figury są podświetlone.

Wskazówka:
Nie zapomnij zrobić zdjęcia – szklane figury prezentują się doskonale na tle zachodzącego słońca.

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych to więcej niż kolejny zabytek Wrocławia. To żywy symbol historii, który zachwyca formą i wzrusza przesłaniem. Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem, czy turystą, wizyta tutaj to lekcja historii i chwila refleksji, której warto doświadczyć.

Zdjęcia

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu – widok na szklane rzeźby żołnierzy na tle nowoczesnej architektury Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu – rzeźby żołnierzy w szklanych blokach na tle skweru Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu – widok szklanych figur oświetlonych promieniami słońca Tablica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych – napis Bóg, Honor, Ojczyzna z zapalonymi zniczami we Wrocławiu

👉 Odwiedź Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu i zanurz się w niezwykłej atmosferze tego miejsca!


🎯 Zaintrygowany historią Żołnierzy Niezłomnych? Sprawdź także inne miejsca we Wrocławiu związane z historią Polski, takie jak Muzeum Narodowe czy Panorama Racławicka.

📸 Podziel się zdjęciem z pomnika!

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – Lokalizacja i Symbolika
Dolnośląski Festiwal Nauki
Dolnośląski Festiwal Nauki: zabawa i nauka dla całej rodziny