Ostrów Tumski: duchowe centrum Wrocławia i jego zabytki

Ostrów Tumski

1. Wstęp: Ostrów Tumski – duchowe serce Wrocławia

Ostrów Tumski, położony na wyspie między rzeką Odrą a jej kanałem, to najstarsza i najbardziej urokliwa część Wrocławia. Jego nazwa w języku polskim oznacza “Wyspa Katedralna” i odzwierciedla duchowe znaczenie tego miejsca. Otoczony malowniczymi uliczkami, historycznymi budynkami oraz pięknymi ogrodami, Ostrów Tumski to prawdziwy skarb dla miłośników historii, sztuki i duchowości.


2. Historia Ostrowa Tumskiego

Historia Ostrowa Tumskiego sięga X wieku, kiedy to założono tu pierwsze osady. Przez wieki był to ośrodek władzy biskupiej, co odcisnęło piętno na jego zabudowie i charakterze. W XI wieku powstała tutaj pierwsza katedra wrocławska, która była wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana po licznych pożarach i zniszczeniach wojennych. Dziś Ostrów Tumski zachwyca swoimi zabytkami oraz niepowtarzalną atmosferą, która sprawia, że jest to jedno z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Wrocławia.


3. Katedra św. Jana Chrzciciela

Katedra św. Jana Chrzciciela to najważniejszy zabytek Ostrowa Tumskiego i symbol duchowości Wrocławia. Znajduje się przy placu Katedralnym i zachwyca swoją gotycką architekturą. Warto zwiedzić wnętrze katedry, gdzie znajdziemy wiele cennych dzieł sztuki, w tym ołtarz główny z XVI wieku, a także piękne witraże i freski. Wstęp do katedry jest płatny i kosztuje 10 zł dla dorosłych, zaś dzieci i młodzież ucząca się płacą 5 zł. Możemy także wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się przepiękny widok na Wrocław. Cena biletu na wieżę to 15 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci.


4. Kościół św. Marcina

Kościół św. Marcina, położony przy ulicy Katedralnej, to jeden z najstarszych kościołów we Wrocławiu. Jego romańska bryła i wspaniałe freski przyciągają rzesze turystów. Kościół ten słynie z legendy o dzwonie świętego Marcina, który miał być odlewany z użyciem złota i srebra. Niestety, dzwon zaginął w czasie wojen, ale do dziś można usłyszeć opowieści o jego cudownym dźwięku. Wstęp do kościoła św. Marcina jest bezpłatny, lecz można złożyć dobrowolną ofiarę na utrzymanie zabytku.


5. Kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja

Zwiedzanie Kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja, zlokalizowanego przy ulicy św. Bartłomieja, to kolejny punkt na liście atrakcji Ostrowa Tumskiego. Jego piękne gotyckie wnętrza, cenne dzieła sztuki i niezwykła historia sprawiają, że warto tu zajrzeć. Kościół ten jest znany z obrazu Matki Boskiej Łaskawej, który przyciąga pielgrzymów z całego świata. Wstęp do kościoła jest wolny, ale warto wspomóc konserwację zabytku, składając dobrowolną ofiarę.


6. Most Tumski

Spacerując po Ostrowie Tumskim, warto przekroczyć Most Tumski – zabytkową kładkę łączącą Ostrów Tumski z Sandrą. Most ten słynie z tradycji zakładania kłódek przez zakochanych, co ma symbolizować trwałość ich uczucia. Most Tumski to również doskonałe miejsce na podziwianie panoramy Ostrowa Tumskiego oraz fotografowanie wrocławskich zabytków.


7. Ogród Botaniczny

Po zwiedzaniu zabytków warto zrelaksować się w Ogrodzie Botanicznym, który znajduje się w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego, przy ulicy Sienkiewicza. Ogród zajmuje powierzchnię 7,4 hektara i może pochwalić się ponad 7 000 gatunków roślin. To idealne miejsce na odpoczynek i kontemplację przyrody. Wstęp do Ogrodu Botanicznego jest płatny – bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł.


8. Muzeum Archidiecezjalne

Muzeum Archidiecezjalne, mieszczące się przy ulicy Kanonia, to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu na Ostrowie Tumskim. W muzeum znajdziemy bogatą kolekcję dzieł sztuki sakralnej, obrazów, rzeźb, a także paramentów liturgicznych i historycznych ksiąg kościelnych. Bilety wstępu do muzeum kosztują 12 zł dla dorosłych i 6 zł dla dzieci, uczniów i studentów.


9. Pałac Biskupi

Pałac Biskupi, położony przy ulicy Katedralnej, to rezydencja biskupów wrocławskich i ważny zabytek na mapie Ostrowa Tumskiego. Choć do pałacu nie można wejść, warto podziwiać jego fasadę z zewnątrz oraz zwrócić uwagę na detale architektoniczne. W pobliżu znajduje się również Pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia wizyty papieża w Polsce.


10. Archikatedralna Wieża Widokowa

Wspinaczka na Archikatedralną Wieżę Widokową Katedry św. Jana Chrzciciela to wyjątkowe doświadczenie. Z wysokości 97 metrów roztacza się przepiękny widok na panoramę Wrocławia, zarówno na Ostrów Tumski, jak i inne części miasta. Bilet na wieżę widokową kosztuje 15 zł dla dorosłych oraz 10 zł dla dzieci.


11. Bulwary Wiślane

Bulwary Wiślane to idealne miejsce na spacer i relaks po zwiedzaniu zabytków Ostrowa Tumskiego. Spacerując wzdłuż rzeki Odra, można podziwiać piękne widoki na Ostrów Tumski, Most Tumski oraz inne atrakcje Wrocławia. Wzdłuż bulwarów znajdują się również liczne kawiarnie i restauracje, w których można zjeść smaczny posiłek lub napić się kawy.


12. Księgarnia św. Wojciecha

Księgarnia św. Wojciecha, zlokalizowana przy ulicy Katedralnej, to doskonałe miejsce dla miłośników literatury oraz pamiątek związanych z Wrocławiem i Ostrowem Tumskim. W księgarni można znaleźć wiele interesujących pozycji, zarówno o tematyce historycznej, jak i religijnej, a także mapy, przewodniki oraz różnorodne pamiątki.


13. Restauracje i kawiarnie

Ostrów Tumski to nie tylko zabytki, ale także liczne restauracje, kawiarnie i bary, które warto odwiedzić podczas zwiedzania tej części Wrocławia. Warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak pierogi, placki ziemniaczane czy żurek w chlebie, oraz skosztować pysznych deserów i kaw w przytulnych kawiarniach. Niektóre z popularnych miejsc na Ostrów Tumski to Kawiarnia Literatka, Kurna Chata, czy Restauracja Spiż.


14. Spacer po Ostrowie Tumskim nocą

Odwiedzenie Ostrowa Tumskiego wieczorową porą to wyjątkowe doświadczenie. Nocą zabytki są pięknie podświetlone, a ulice i mosty nabierają magicznego klimatu. Spacer po Ostrowie Tumskim nocą to doskonała okazja do zrobienia niezapomnianych zdjęć i nacieszenia się niezwykłą atmosferą tego miejsca.


15. Jak dotrzeć na Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest łatwo dostępny zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską. Z Rynku Wrocławia można dojść na Ostrów Tumski w około 20 minut. Jeśli chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej, to należy wybrać tramwaj (linie 2, 4, 5, 9, 15, 17) lub autobus (linie A, D, K, N) i wysiąść na przystanku Plac Bema. Stąd pozostaje już tylko kilka minut spaceru w kierunku Mostu Tumskiego.

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Ostrów Tumski: duchowe centrum Wrocławia i jego zabytki
Praga w lutym - widok na zabytkowe budynki i Most Karola
Praga w lutym 2025: Idealny Plan na Zimowy Weekend i Urlop